Evde YKS’ye Çalışırken Daha Mutlu Olma Yolları | Blog

Evde YKS’ye Çalışırken Daha Mutlu Olma Yolları

Pandemi, YKS’ye hazırlık, sokağa çıkma yasakları, eğitime ara verilmesi derken stres hepimizde tavan yaptı, hepimiz bunu biliyoruz. Gelin biraz da buna karşı ne yapmak lazım, ona göz atalım.

Karınca Ekibi 19 Kasım 2020

Pandemi ile birlikte milyonlarca öğrenci uzaktan eğitimin sıkıntılarıyla karşılaşmaya başladı. Öğrenciler hemen yaşam alanında bir sınıf  ve çalışma ortamı yaratmaya girişti. Hiçbirimizin alışık olmadığı bu duruma bir de YKS’ye hazırlanma gerçeği eklenince, stres herkeste tavan yaptı. Hepimiz bu stresi biliyoruz, gelin azıcık buna karşı neler yapmalıyız ona bakalım.

Derli Toplu Bir Yaşam Alanı Oluşturun
Evde kaldığımız süre uzadıkça eşyalarımızı, odamızı, dikkatimizi ve hatta bazen kendimizi bile toplamakta zorlanabiliyoruz. Fakat bunu başarmalıyız. Uzmanlara göre dağınıklık, vücudun stres hormonu olan kortizonun aşırı salgılanmasına yol açıyor. Bu durumda beynimiz pek çok sinyali filtreleyebilmek için çalışıyor. Hemen fazla eşyaları kutulayıp, çekmeceleri düzenleyip dağınıklıktan kurtulmalı ve böyle çalışmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

derli-toplu-yasam
Odanızı, çalışma alanınızı ışıklandırın.
Dünya üstünde yaşayan herkesin birçok bireysel ihtiyacı var ama güneş ışığı kesinlikle ortak ihtiyaçlarımızdan. Eğer şansınız varsa, hemen odanızı ışıklandırmaya başlayın. Masanızı pencereye yakın bir noktaya taşıyın ve pencerelerinizi temizleyin. Kirli camlar güneş ışığıyla buluşmanızı engellemesin. Işığın odada yayılması için ayna kullanabileceğiniz gibi odanızı da açık bir renge boyayabilirsiniz. İnanın böyle çalışmak daha verimli.

derli-toplu-yasam
Gürültü Kirliliğini Azaltın
Sınava hazırlık sürecinde zihnimizi bir çok konu, ders ve testlerle zorluyoruz. Buna bir de gürültü kirliliği eklenince, dikkatimizi toplamak gittikçe zorlaşıyor. Zihnimiz ortam seslerine adapte olmaya çalışır, hemde durmadan. Bu seslerden kurtulmayı başarmamız lazım. Ses perdesi, panjur, halı altı matlar vs. gibi çözümler sizin için çok gerçekçi değilse, hemen bir kulak tıkacı kullanmaya da başlayabilirsin. Dikkat dağıtan, sinir bozucu sesler olmadan paragraf sorusu çözmeyi bir deneyin, kesin bizi anlayacaksınız.

derli-toplu-yasam
Harekete Başlayın
Evde kaldıkça rutin olarak gerçekleştirdiğimiz hareketlerden epey bir uzaklaştık. Artık yürümüyoruz bile. Her gün evin dışında yaptığımız şeyler belki de bizi zinde tutan aktivitelerdi.  Kabul, bunları yapamıyoruz! Artık yenileriyle tanışmayı öğrenmeliyiz. Egzersiz yapmak, evde yürüyerek kitap okumak, yoga, pilates yapmak, bize ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlayan aktivitelerin yerini alabilir. Aktiviteyle kazandığımız enerjiyi sınava hazırlanmak için kullanmak hepimizin elinde.


BONUS:  Evinizi yeşillendirin.
Doğa ile temas kurmak bizi dinlendirir, rahatlatır ve moralimizi yükseltir. Bunu sadece kırlarda yürüyerek, dağ bayır gezerek değil, bir doğa resmine baktığınızda bile hissedersiniz. Doğa anksiyetemizi azaltır, stres ve takıntılarımızı düşürür. En önemlisi dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur. Hafızamızı taze tutar. Uykumuzu düzenler. Hemen odanıza doğa resimleri asın. Bitkiler alıp çevrenizi yeşillendirin. YKS’ye hazırlanırken kendi küçük ormanınızı yaratmanın hiç bir zararı yok

buy kamagra 100mg

, faydası çok.

Hemen Karınca'yı İndir

Üniversiteye Hazırlanmaya Başla
google play logo
app store logo

Dikkatinizi Çekebilir