Paragraf çözmenin püf noktaları! | Blog

Paragraf çözmenin püf noktaları!

Paragraf sorularını doğru çözmek için ne yapmalısın? Daha fazlasını merak ediyorsan, hemen buraya tıkla!

Karınca Ekibi 13 Mart 2021

Gündelik hayatta okuduğunu anlamak ve yorumlamak gayet önemliyken

kamagra pills

, değişen sınav sistemiyle birlikte TYT’de paragraf sorusu çözmenin önemi fazlasıyla arttı. Peki bu soruları doğru çözebilmek için ne yapmak lazım? 

Sondan Başla
Çoğunlukla paragrafın amacı son cümlede açıklanır. Önce sorunun amacını anlarsan, okumaya başladığında bütün içeriği daha rahat kavrayabilirsin. 

Soruyu doğru anla!
Genellikle kaçamak bir vurgu göreceksin. Buna fazlasıyla dikkat etmelisin. “Vurgulanmamıştır”, “değinilmemiştir“, “açıklanamaz” gibi yanıltmalı kelimeleri doğru anlamak çok önemli. 

Şıkların Hepsi Önemli
Doğru cevabı bulduğunu düşünüp diğer şıkları okumamazlık yapma! Paragraf sorusunda bu hata kesinlikle yapılmamalı. İstisnasız bütün şıkları okumalı ve doğru cevabı bulmalısın. 

Uzun sorudan korkma!
Genelde soru ne kadar uzunsa, cevabı o kadar basittir. Bütün sayfayı bile kaplasa sorudan korkmamalısın. Anlatılan içerik muhtemelen daha akılda kalıcı olacak ve doğruyu bulma şansın yükselecektir. 

Geri Dön
Eğer soruyu tam anlayamıyor veya cevabı bulamadığını düşünüyorsan zaman kaybetmeden diğer soruya geç. Sınavı bitirdiğinde geri dönme şansın var, anlaman daha da kolay olacaktır. Böylece zaman kaybetmemiş ve daha fazla doğruya ulaşma şansını artırmış olursun. 

Pratik Yap
Paragraf sorusu istenilen zaman içinde doğru çözmek için okumakla ilişkini düzenlemeli ve her gün paragraf sorusu çözmelisin. Bunu istisnasız her gün yapman gerekiyor. Bunun için aşağıdaki bonus önerimize gözat. 

Bonus: Karınca’da Paragraf Sorusu Çöz
Karınca uygulamasını indir, YKS’ye kadar her gün sabah uyanır uyanmaz en az 30 soru paragraf çöz. Karınca’yı indirmek ücretsiz ve kullanmak çok pratik. Burada yanlışlarına gözat, çözdüğün zamanı incele ve daha önce çözdüğün paragraf sorularını tekrar tekrar çöz. Taki en iyi sonucu alıncaya kadar. Hemen şimdi Karınca’da paragraf çözmeye başla ve sonuçlarını gör. 

Hemen Karınca'yı İndir

Üniversiteye Hazırlanmaya Başla
google play logo
app store logo

Dikkatinizi Çekebilir