YKS öncesi hatırlaman gereken 6 şey! | Blog

YKS öncesi hatırlaman gereken 6 şey!

Karınca ekibi olarak sınavdan önce kendine hatırlatman gereken birkaç öneriyle geldik.

Karınca Ekibi 23 Haziran 2021

Bir sene boyunca var gücünle çalıştın çabaladın, işte beklenen o sınav günü geldi. Şimdi tüm bir senenin meyvelerini toplamanın ve kendinden emin bir şekilde köprüden önceki son çıkışa ilerlemenin vakti. Senin için Karınca ekibi olarak sınavdan önce kendine hatırlatman gereken birkaç öneriyle geldik. Haydi başlayalım!

1) Heyecanlanmak ve kaygılanmak çok normal…
Tüm sene boyunca verdiğin emeklerin karşılığını almak ve başarılı olmak istemen gayet doğal. Yapıp yapamayacağını, sınav sonucunu merak etmen ve heyecan/kaygı duyman bu dünyadaki en normal şey. Normal derecede kaygılanmanın ve heyecanın bizi harekete geçirme gibi olumlu etkileri bile var. Unutma

generic levitra

, senin yaşında olan herkes seninle aynı duyguları paylaşıyor. Yaşadığın duyguları kabul et ve üstesinden geleceğine dair kendine güven!

2) Alacağın puan senin kişiliğini yansıtmıyor.
Hayatımız boyunca pek çok sınavla karşı karşıya kalacağız, hayatın kendisi de bir sınav esasında. Sınav sonuçlarını kişiliğinle bağdaştırarak kendini kötü hissetmemelisin. Bu sınavlar senin kişiliğini, iyi bir insan olup olmamanı değil yalnızca aldığın eğitimden öğrendiğin bilgileri ne düzeyde özümsediğini ölçüyor.

3) Sınav sonucun hayatının sonu değil, her şeyin başlangıcı…
Aldığın sonuca göre bir meslek tercih edecek olsan da, sınava girmek için sonsuz hakkın bulunuyor. Bunların yanında hayatını şekillendirecek pek çok şey var: kişisel gelişimin, hobilerin, yeteneklerin, sosyal hayatın, gönüllü projeler vb… Bu durumda sınav sonucun aslında hayatının sonunu değil sadece çok küçük bir parçasını oluşturuyor. Yani her şey yeni başlıyor!

4) İnsanların ne dediklerini değil, kendi isteklerini göz önünde bulundur.
Sana akıl vermek ve görüş belirtmek isteyenler olacaktır. Elbette dinle, ailenin ve arkadaşlarının düşüncelerini dinlemen sana farklı bakış açıları kazandıracaktır fakat günün sonunda neye karar vereceğini, gerçekten neyi istediğini en iyi sen bilirsin.

5) Mezuna kalmak korkunç bir şey değil.
Sınav sonucun istediğin gibi gelmediği veya hedefindeki bölüme yetmediği takdirde mezuna kalmak seçeneğini göz önünde bulundur. Mezuna kalmak ve bir sene daha sınava çalışmak ilk bakışta kulağa korkunç gelebilir evet fakat hayalindeki meslek için bir sene daha fedakarlık göstermek kendine yapabileceğin en mantıklı yatırımlardan biridir.

6) Sakın kendini başkalarıyla karşılaştırma.
Sınav sonucunu ve aldığın puanı öğrenmek isteyenler olacaktır. Çevrende senden daha yüksek veya daha düşük alan kişiler de olacak. Kendini yaptığın veya yapamadığın şeylerle, başkalarıyla karşılaştırmayı bırak. Herkesin sınava hazırlanma koşulları, çalışma stili, öğrenme hızı ve potansiyeli birbirinden farklıdır. Başkalarıyla değil kendinle yarış, kendin için yapabileceğinin en iyisini yap!

Sevgili okur,
Belki de hayatın boyunca pek çok sınavla karşı karşıya kalacaksın, üniversite sınavı ise bunlardan yalnızca birisi… Sen gerekli olan bütün çabayı gösterdin, şimdi ise bunları sınav kağıdına taşımanın vakti. Biz ekip olarak üniversite hayatının, kişinin karakterini oluşturmada çok önemli bir etken olduğuna sonsuz inanıyoruz. Bu yüzden başkalarının ne istediği değil, senin istediğin önemli. Şimdi veya sonra ama her zaman senin hayallerin ön planda! Heyecanlanabilirsin, kaygılanabilirsin, unutma binlerce insan seninle aynı duyguları yaşıyor. Göster kendini. Sonucu istediğin gibi olmasa dahi dünyanın sonu değil. Bu bir son değil, bu bir başlangıç…Her şey daha yeni başlıyor.

Başlangıçlarınızın ve seçimlerinizin her zaman mutluluk getirmesi dileğiyle…

Hemen Karınca'yı İndir

Üniversiteye Hazırlanmaya Başla
google play logo
app store logo

Dikkatinizi Çekebilir